פילוח ובחירת קהל יעד

 

אז ראשית מהו בכלל פילוח. פילוח הוא חלוקה נכונה של קבוצת משתמשים/לקוחות מהרבה למעט על פי מאפיינים של אותם לקוחות. זה יכול להתמקד בגילאים, תחביבים, גברים, נשים ועוד.

מילה נוספת לפילוח הקיימת בשוק היא סגמנטציה. כאשר אנו משתמשים במערכות לאיסוף מידע או ניתור לקוחות כמות המידע שמגיע אלינו הוא עצום. במידה ולא נערוך פילוח אנו נפנה שירותים ומוצרים לא רלוונטים לקבוצות לא רלוונטיות.

אנחנו אולי עם כוונות טובות אבל אנחנו ככל הנראה נזיק לעסק ונעצבן את הלקוחות שלנו. הרי כמה פעמים קרה לכם שקיבלתם מידע שיווקי שלא רלוונטי אליכם.

ראשית ישר מחקתם, התעצבנתם ואם זה יקרה פעם נוספת אתם ככל הנראה תבקשו לצאת מרשימת התפוצה ויש כאלו שאף יתלוננו.

 

כעסק, יש לכם תקציב לשיווק. כאשר מבצעים פילוח על פי מאפיינים אנו יכולים להגדיל מכירות באופן משמעותי והכי חשוב להשאר ממוקדים ולתת ללקוחות שלנו תחושה שאנו מבינים מה הצרכים שלהם.

היבט נוסף בפילוח הוא המסרים. אנו יכולים לבקש להעביר את אותו המסר לכלל הלקוחות שלנו אך לכל קבוצה נעביר את המסר בצורה קצת אחרת. במידה למשל ונבחר להעביר מסר לבני נוער, נעשה זאת במדיה מהירה של מספר שניות לעומת מדיה אחרת בה נעביר לקהל מבוגר יותר. כעסק החשיבות להשאר ממוקדים בעולם תחרותי היא גדולה לאין שיעור.

 

כאשר נכנסים לעובי הקורה בכל הקשור לפילוח ניתן אף לתייג. בתיוג הכוונה היא פילוח על פי סטטוס הלקוח: לקוח פוטנציאלי, לקוח חדש, לקוח ותיק, לקוח חוזר, לקוח לשעבר ועוד.

 

לסיכום

אם יש ברשותכם אתר תדמיתי צנוע או באתר מסחרי כפורטל עם מאות מוצרים ביצוע פילוח שוק אפקטיבי וזיהוי קהל היעד הן פעולות חשובות שעלולות לחסוך לכם זמן רב וימנעו מכם השקעת משאבים וכספים מיותרים

בערוצים לא נכונים. בנוסף, הלקוחות שלנו מקבלים דיוור שיווקי לא רק מאיתנו. מה שאומר שהם מוצפים במידע שלא תמיד רלוונטי עבורם אך הוא יכול לתפוס את תשומת ליבם.

השארו ענייניים. תגרמו לקהל הלקוחות להרגיש שאתם מכירים אותם ואת הצרכים שלהם. תזכו שעבודה על קהל היעד שלכם נכונה יכולה להשפיע על ההצלחה העסקית שלכם.